Skip to content

9004 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 21, 2018

Property Information

Block413
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
52%
Improvement Value:$254,500
48%
Total Assessment$529,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,250+7.3%
2024$8,620-9.6%
2023$9,540+2.1%
2022$9,343+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9319, Page 847NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1961