Skip to content

9011 New York Ave(Unit C0006)North Bergen, NJ 07047

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2008

Property Information

Block423
Lot5
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage686
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,900
52%
Improvement Value:$91,700
48%
Total Assessment$189,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,312+7.3%
2024$3,087+25.9%
2023$2,452+2.1%
2022$2,402+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927