Skip to content

129 75th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Dec 23, 1999

Property Information

Block304
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings4
ZoningR1
Sq Footage2,196
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
59%
Improvement Value:$293,300
41%
Total Assessment$708,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,374+7.3%
2024$11,531-5.5%
2023$12,198+2.1%
2022$11,945+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$236,000
DeedBook 5547, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1911