Skip to content

126 Hillcrest PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block428
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class47
Description2S-B-C
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,400
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,500
40%
Improvement Value:$436,800
60%
Total Assessment$732,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,793+10.9%
2024$11,539-8.4%
2023$12,602+2.1%
2022$12,341+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,500
DeedBook 5200, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1916