Skip to content

156 Hillcrest PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1946

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block428
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description1S-B-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage880
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,300
59%
Improvement Value:$174,300
41%
Total Assessment$426,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,453+7.3%
2024$6,945+2.9%
2023$6,749+2.1%
2022$6,609+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 9762, Page 296Recorded7/31/2023

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9411, Page 661Recorded6/24/2019

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5214, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1946