Skip to content

8713 Church Hill RdNorth Bergen, NJ 07047

Built 2008

Last Sale Price
$1,090,000
Last Sale Date
Nov 18, 2014

Property Information

Block435
Lot40
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description3BR/2.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,611
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
26%
Improvement Value:$782,000
74%
Total Assessment$1,057,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,466+7.3%
2024$17,208-30.8%
2023$24,875-12.3%
2022$28,373+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,090,000

From:

To:

Sq Ft3,611DeedBook 9017, Page 66NU CodePost-appeal (29)Recorded1/12/2015

Property Sale

Sale
$1,199,000

From:

To:

Sq Ft3,611DeedBook 8753, Page 453NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/16/2010

Property Built

Built

Year Built: 2008