Skip to content

8719 Church Hill RdNorth Bergen, NJ 07047

Built 2008

Last Sale Price
$1,165,000
Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block435
Lot40
QualifierC0009
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description3BR/2.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,611
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
26%
Improvement Value:$782,000
74%
Total Assessment$1,057,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,466+7.3%
2024$17,208-32.6%
2023$25,548+2.1%
2022$25,020+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,165,000

From:

To:

Sq Ft3,611DeedBook 9803, Page 609Recorded2/22/2024

Property Sale

Sale
$1,180,000

From:

To:

Sq Ft3,611DeedBook 8733, Page 300NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/26/2010

Property Built

Built

Year Built: 2008