Skip to content

8800 Blvd East

North Bergen, NJ 07047

Built 1959

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 5, 2014

Property Information

Block435
Lot5
QualifierC0107
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class39
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,074
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,300
44%
Improvement Value:$190,200
56%
Total Assessment$340,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,949+7.3%
2024$5,543-12.3%
2023$6,321+2.1%
2022$6,191+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8972, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1959