Skip to content

8100 River Rd(Unit C0216)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jun 12, 2018

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC0216
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage1,547
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,500
33%
Improvement Value:$459,600
67%
Total Assessment$682,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,916+7.3%
2024$11,105-29.5%
2023$15,750+2.1%
2022$15,425+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,547DeedBook 9317, Page 254Recorded6/22/2018

Property Sale

SaleMulti
$880,000
DeedBook 8527, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 2007