Skip to content

8100 River Rd(Unit C0714)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Apr 12, 2012

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC0714
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage1,375
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,300
28%
Improvement Value:$566,400
72%
Total Assessment$785,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,726+7.3%
2024$12,791-30.6%
2023$18,425+2.1%
2022$18,044+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft1,375DeedBook 8845, Page 956Recorded4/30/2012

Property Sale

SaleMulti
$1,075,000
DeedBook 8543, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2007