Skip to content

8100 River Rd(Unit C0902)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC0902
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage1,375
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
27%
Improvement Value:$539,000
73%
Total Assessment$737,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,875+9.8%
2024$11,725-31.2%
2023$17,038+2.1%
2022$16,686+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

Sq Ft1,375DeedBook 9771, Page 421Recorded9/15/2023

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 8556, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2007