Skip to content

8100 River Rd(Unit C0907)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$663,500
Last Sale Date
Feb 12, 2019

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC0907
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage1,550
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,000
31%
Improvement Value:$485,000
69%
Total Assessment$708,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,369+10.4%
2024$11,202-35.1%
2023$17,266+2.1%
2022$16,909+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$663,500

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 9382, Page 711Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$639,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 8772, Page 884NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/18/2011

Property Built

Built

Year Built: 2007