Skip to content

8100 River Rd(Unit C1005)North Bergen, NJ 07047

Built 2007

Last Sale Price
$654,000
Last Sale Date
Dec 27, 2019

Property Information

Block438
Lot12
QualifierC1005
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class19
Description2BR/2BA-VIEW
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage1,523
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,300
30%
Improvement Value:$515,700
70%
Total Assessment$735,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,840+1.1%
2024$12,695-20.5%
2023$15,973-17.6%
2022$19,374+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$654,000

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 9473, Page 620Recorded2/19/2020

Property Sale

SaleMulti
$1,262,500
DeedBook 8511, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 2007