Skip to content

1d Cove Lane NoNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Date
Jun 20, 1988

Property Information

Block438
Lot14
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class39
Description3BR/3BA
Dwellings---
ZoningP1
Sq Footage2,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
26%
Improvement Value:$524,300
74%
Total Assessment$711,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,435+7.3%
2024$11,588-31.2%
2023$16,833+2.1%
2022$16,485+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3974, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1983