Skip to content

13a Riverview CirNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Price
$554,000
Last Sale Date
Oct 3, 2018

Property Information

Block438
Lot14
QualifierC1301
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class37
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningP1
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
35%
Improvement Value:$281,400
65%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,537+7.3%
2024$7,023-45.5%
2023$12,877+2.1%
2022$12,610+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$554,000
DeedBook 9348, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1983