Skip to content

17c Riverview CirNorth Bergen, NJ 07047

Built 1983

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block438
Lot14
QualifierC1703
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class37
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningP1
Sq Footage1,617
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
37%
Improvement Value:$284,700
63%
Total Assessment$449,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,856+7.3%
2024$7,321-42.9%
2023$12,824+2.1%
2022$12,559+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 9754, Page 346Recorded6/20/2023

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7543, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1983