Skip to content

8707 River RdNorth Bergen, NJ 07047

Commercial

Last Sale Price
$960,000
Last Sale Date
Nov 7, 2023

Property Information

Block440
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class---
DescriptionGARAGE/PAVING
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
45%
Improvement Value:$67,100
55%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,116+7.3%
2024$1,972-0.9%
2023$1,990+2.1%
2022$1,949+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$960,000
DeedBook 9788, Page 135Recorded12/2/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$1,600,000

From:

To:

DeedBook 9395, Page 295Recorded4/15/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 7751, Page 10

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5153, Page 255