Skip to content

8928 Tonnelle Ave

North Bergen, NJ 07047

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 9, 2017

Property Information

Block401
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,800
98%
Improvement Value:$4,200
2%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,162+7.3%
2024$2,947-4.1%
2023$3,073+2.1%
2022$3,009+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

DeedBook 9264, Page 415Recorded12/13/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5294, Page 301

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5193, Page 23