Skip to content

8901 Riverside PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 2000

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Mar 1, 2002

Property Information

Block440
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,263
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,200
35%
Improvement Value:$494,100
65%
Total Assessment$760,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,282+7.3%
2024$12,378+18.6%
2023$10,436+2.1%
2022$10,220+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 5962, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 14481, Page 49