Skip to content

2101 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1920

Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block44
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description69KV SUBSTATION
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$559,900
19%
Improvement Value:$2,440,100
81%
Total Assessment$3,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$52,410+7.3%
2024$48,840-49.4%
2023$96,539+2.1%
2022$94,544+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920