Skip to content

4000 West Side AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1970

Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block452.01
Lot4
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-B
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage555
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,680,000
42%
Improvement Value:$3,639,700
58%
Total Assessment$6,319,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$110,405+7.3%
2024$102,885+69.8%
2023$60,579+2.1%
2022$59,326+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970