Skip to content

Mazzoni PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1940
Industrial

Last Sale Price
$14,350,000
Last Sale Date
Mar 2, 2023

Property Information

Block458.01
Lot12.011
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page0068

Building Details

Building Class---
Description1S-B-I
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage4,892
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,167,100
85%
Improvement Value:$206,400
15%
Total Assessment$1,373,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,995+7.3%
2024$22,361+123.4%
2023$10,009+2.1%
2022$9,802+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$14,350,000
DeedBook 9742, Page 58Recorded4/21/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$2,500,000
DeedBook 5300, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1940