Skip to content

1121 27th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Jan 11, 2023

Property Information

Block52
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2S-B-W
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,300
31%
Improvement Value:$429,500
69%
Total Assessment$620,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,845+7.3%
2024$10,107-1.9%
2023$10,307+2.1%
2022$10,094+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1916