Skip to content

1209 27th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block52
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2S-B-W
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,820
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,300
43%
Improvement Value:$250,300
57%
Total Assessment$441,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,715+7.3%
2024$7,189-4.6%
2023$7,533+2.1%
2022$7,377+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916