Skip to content

2420 Tonnelle AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Sep 5, 1995

Property Information

Block55
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionRECYCLE CENTER
Dwellings0
ZoningC2
Sq Footage13,876
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,024,900
92%
Improvement Value:$349,900
8%
Total Assessment$4,374,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,428+7.3%
2024$71,222+22.0%
2023$58,366+2.1%
2022$57,160+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 4902, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1951