Skip to content

1209 28th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 20, 2004

Property Information

Block59
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,574
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
50%
Improvement Value:$196,600
50%
Total Assessment$395,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,906+7.3%
2024$6,435+6.3%
2023$6,052+2.1%
2022$5,927+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,574DeedBook 7435, Page 254Recorded1/6/2005

Property Built

Built

Year Built: 1916