Skip to content

1219 28th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 15, 2002

Property Information

Block59
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,157
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,800
51%
Improvement Value:$216,300
49%
Total Assessment$437,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,636+7.3%
2024$7,116+0.7%
2023$7,065+2.1%
2022$6,919+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,157DeedBook 6094, Page 335Recorded12/18/2002

Property Built

Built

Year Built: 1916