Skip to content

1214 27th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 30, 2000

Property Information

Block59
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,154
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
43%
Improvement Value:$265,800
57%
Total Assessment$464,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,115+7.3%
2024$7,562+1.5%
2023$7,451+2.1%
2022$7,297+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5723, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1916