Skip to content

1410 27th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1915

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Jun 1, 2006

Property Information

Block59
Lot35
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class39
Description1BR/1.5BA
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
24%
Improvement Value:$291,000
76%
Total Assessment$381,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,656+7.3%
2024$6,203-32.9%
2023$9,248+2.1%
2022$9,057+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 7933, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1915