Skip to content

1441 Union Tpke

North Bergen, NJ 07047

Built 1989

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block79
Lot4
QualifierC0206
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class37
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,900
39%
Improvement Value:$169,800
61%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,834+7.3%
2024$4,505-10.9%
2023$5,057+2.1%
2022$4,952+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 9536, Page 174Recorded2/16/2021

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 9354, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1989