Skip to content

1208 27th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 10, 2004

Property Information

Block59
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,148
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
41%
Improvement Value:$286,100
59%
Total Assessment$484,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,219+7.5%
2024$7,643+9.5%
2023$6,978+2.2%
2022$6,829+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 7308, Page 270Recorded6/23/2004

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5915, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1916