Skip to content

3200 Liberty Ave(Block 61 Lot 1)North Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Nov 9, 1996

Property Information

Block61
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description1S-B-B
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage555
Acreage8.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,783,100
80%
Improvement Value:$4,586,900
20%
Total Assessment$23,370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$408,274+7.3%
2024$380,464+22.6%
2023$310,209+2.1%
2022$303,796+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5076, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1961