Skip to content

4800 Dell AveNorth Bergen, NJ 07047

Industrial

Last Sale Price
$3,700,000
Last Sale Date
Mar 5, 2014

Property Information

Block95
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
Description1S-B-I
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage555
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,296,000
88%
Improvement Value:$327,200
12%
Total Assessment$2,623,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,827+7.3%
2024$42,706+161.5%
2023$16,330+2.1%
2022$15,992+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$3,700,000

From:

To:

Sq Ft555DeedBook 8963, Page 166Recorded3/20/2014

Also conveyed in this deed

3 parcels

Property Sale

Sale
$367,500
DeedBook 5812, Page 23