Skip to content

3602 Liberty Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 26, 2007

Property Information

Block72
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage624
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,900
78%
Improvement Value:$82,200
22%
Total Assessment$371,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,483+7.3%
2024$6,042+25.9%
2023$4,799+2.1%
2022$4,700+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 8373, Page 248Recorded11/14/2007

Property Built

Built

Year Built: 1916