Skip to content

1204 8th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$414,000
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block16
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1S-A-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage616
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
63%
Improvement Value:$146,000
37%
Total Assessment$396,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,918+7.3%
2024$6,447+24.7%
2023$5,168+2.1%
2022$5,061+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$414,000

From:

To:

Sq Ft616DeedBook 9573, Page 301Recorded6/13/2021

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft616DeedBook 9487, Page 727Recorded5/28/2020

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft616DeedBook 7092, Page 230NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/23/2003

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5224, Page 96

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4834, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1916