Skip to content

1441 Union Tpke(Unit C0301)North Bergen, NJ 07047

Built 1989

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 4, 1994

Property Information

Block79
Lot4
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class37
Description2BR/2BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,200
39%
Improvement Value:$179,700
61%
Total Assessment$293,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,134+7.3%
2024$4,785-32.0%
2023$7,041+2.1%
2022$6,896+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4703, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1989