Skip to content

1430 37th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2014

Property Information

Block79
Lot50.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,012
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,900
57%
Improvement Value:$224,900
43%
Total Assessment$522,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,883+4.4%
2024$8,511+25.6%
2023$6,778+2.1%
2022$6,638+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 8970, Page 248Recorded5/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 1916