Skip to content

3225 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block65
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage1,024
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,600
53%
Improvement Value:$192,700
47%
Total Assessment$409,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,150+7.3%
2024$6,663+21.4%
2023$5,490+2.1%
2022$5,377+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$318,000

From:

To:

Sq Ft1,061DeedBook 8250, Page 156Recorded6/27/2007

Property Sale

Sale
$352,500

From:

To:

Sq Ft1,061DeedBook 8030, Page 217Recorded10/21/2006

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5819, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1916