Skip to content

4312 Newkirk Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2013

Property Information

Block138
Lot315
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,068
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
66%
Improvement Value:$118,800
34%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,163+7.3%
2024$5,744-8.5%
2023$6,274+2.1%
2022$6,145+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 7834, Page 47NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/7/2006

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 7455, Page 35NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/29/2005

Property Built

Built

Year Built: 1916