Skip to content

3900 Liberty Ave(Unit C0307)North Bergen, NJ 07047

Built 1984

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Feb 24, 2000

Property Information

Block81
Lot17
QualifierC0307
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,600
39%
Improvement Value:$163,300
61%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,680+7.3%
2024$4,361-10.7%
2023$4,881+2.1%
2022$4,780+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5580, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1984