Skip to content

1500 39th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$231,500
Last Sale Date
Dec 27, 2001

Property Information

Block81
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,927
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,900
49%
Improvement Value:$248,900
51%
Total Assessment$487,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,522+7.3%
2024$7,941+6.1%
2023$7,486+2.1%
2022$7,331+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$231,500
DeedBook 5917, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1916