Skip to content

1603 40th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Jan 9, 1992

Property Information

Block81
Lot376
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2S-B-X
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,304
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
52%
Improvement Value:$196,400
48%
Total Assessment$412,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,205+7.3%
2024$6,714+19.0%
2023$5,642+2.1%
2022$5,526+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4462, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1916