Skip to content

3800 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2018

Property Information

Block82
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,900
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,600
35%
Improvement Value:$486,900
65%
Total Assessment$746,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,041+7.3%
2024$12,153-20.8%
2023$15,352+2.1%
2022$15,035+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 5818, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 2000