Skip to content

1529 38th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Feb 21, 2006

Property Information

Block83
Lot114
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage4,220
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,600
40%
Improvement Value:$417,700
60%
Total Assessment$696,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,164+7.3%
2024$11,336-7.7%
2023$12,285+2.1%
2022$12,031+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916