Skip to content

1600 Union TpkeNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block83
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,232
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
43%
Improvement Value:$315,700
57%
Total Assessment$557,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,743+7.3%
2024$9,079+10.8%
2023$8,194+2.1%
2022$8,025+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916