Skip to content

1506 41st St

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2017

Property Information

Block113
Lot331
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,233
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
47%
Improvement Value:$305,800
53%
Total Assessment$581,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,164+7.3%
2024$9,472+29.3%
2023$7,328+2.1%
2022$7,176+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916