Skip to content

2003 40th StNorth Bergen, NJ 07047

Commercial

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 25, 2009

Property Information

Block86
Lot279
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage1,022
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
99%
Improvement Value:$2,500
1%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,000+7.3%
2024$2,795+32.7%
2023$2,107+2.1%
2022$2,064+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,022DeedBook 8672, Page 116Recorded7/2/2009