Skip to content

760 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1912

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 4, 2016

Property Information

Block104
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage945
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
18%
Improvement Value:$247,200
82%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,362+3.1%
2024$11,990+5.3%
2023$11,389+0.9%
2022$11,286+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft945DeedBook 8119, Page 903Recorded5/19/2016

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5999, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1912