Skip to content

774 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$551,000
Last Sale Date
Jan 2, 2026

Property Information

Block104
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2.5S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,900
52%
Improvement Value:$50,000
48%
Total Assessment$104,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,293+3.1%
2024$4,163+5.3%
2023$3,955+0.9%
2022$3,919+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$551,000
Sq Ft1,140DeedBook 9960, Page 845Recorded1/27/2026

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 7605, Page 160Recorded7/6/2005

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 3962, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1928