Skip to content

814 Eighth StreetSecaucus, NJ 07094

Built 1930

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Mar 29, 2018

Property Information

Block108
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalitySecaucus Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
51%
Improvement Value:$64,600
49%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,352+3.1%
2024$5,191+5.3%
2023$4,931+0.9%
2022$4,887+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 9294, Page 895NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/3/2018

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 9294, Page 895

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 8706, Page 361Recorded12/23/2009

Property Built

Built

Year Built: 1930